doktor Kraśnicki doctor
Dr n. med. Dariusz Kraśnicki, lekarz medycyny pracy
ul. Kmicica 3, 54-514 Wrocław rejestracja internetowa
tel. 601 775 123

Książeczka zdrowia dla Ratownika medycznego?

Witam serdecznie, mam pytanie do Pana doktora,

czy pracownicy (umowa o pracę) zatrudnieni w ratownictwie medycznym ( skład zespołu karetki: lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny, kierowca), powinni być kierowani przez pracodawcę na obowiązkowe badania sanitarno-epidemiologiczne, a dokładnie na obowiazkowe badanie kału na nosicielstwo (zarówno przy przyjęciu do pracy, jak i po ewentualnym przebytym zachorowaniu)?

Pozwoliłam sobie napisać do Pana ten list z zapytaniem, po tym, jak dokładnie "przestudiowałam" zawartość strony w internecie, którą pan prowadzi, jest fantastyczna ( dodałam ją do "Ulubionych"), ale nie znalazłam tam jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. Raz jeszcze serdecznie proszę o pomoc w interesującej mnie sprawie.

Pozdrawiam. :-)

  • Moja odpowiedź:

W rozporządzeniu  dnia 10 lipca 2006 r. w sprawie wykazu prac.....itd..... wymienia 1. Prace na stanowiskach związanych z ciągłym kontaktem z ludźmi wykonywane przez osoby zatrudnione w: 2) zakładach opieki zdrowotnej;

Czyli jak najbardziej pasują tutaj wymienione zawody zespołu karetki. Powinno to być zrobione na koszt pracodawcy. W jednym szpitalu którym pracuję, a zatrudnieni  są ratownicy, robią rtg co 2 lata, kał na nosicielstwo raz w życiu, lub po przechorowaniu salmonellozy oraz badanie lekarskie z wydaniem orzeczenia do celów sanitarno- epidemiologicznych oraz "podbiciem" książeczki zdrowia.

Należy przyznać, że o ile zakres badań laboratoryjnych oraz terminy badań nie jest zbyt precyzyjnie określony w tym rozporządzeniu ministra zdrowia, to obowiązek poddania tym badaniom personelu jest raczej dość jasny.

Refundacja tego pracownikom jest w akcie ustawowym wyższej rangi, na podstawie którego powstało to rozporządzenie. Ponieważ lada moment ma się coś zmienić, nie podaję konkretnych dzienników ustaw.

Odpowiedz

Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.