doktor Kraśnicki doctor
Dr n. med. Dariusz Kraśnicki, lekarz medycyny pracy
ul. Kmicica 3, 54-514 Wrocław rejestracja internetowa
tel. 601 775 123

Konsekwencje napadu padaczki u Pracownika

Czasem się zdarza napad padaczki u pracownika będącego jednocześnie kierowcą samochodu służbowego kategorii B.

Niestety w wielu przypadkach oznacza to skierowanie tej osoby na badania profilaktyczne, podczas których zostanie oceniona zdolnośc do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Lekarz profilaktyk zmuszony jest odsunąć daną osobę od pracy zwiazanej z pojazdem służbowym, a jednocześnie istnieje prawny wymóg powiadomienia Starosty Powiatowego, a następnie skierowania jej na badania kierowców do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.

Oznacza to zabranie prawa jazdy na okres co najmniej dwóch lat, wymóg tego kierowcy poddania się kontroli neurologicznej, a po udokumentowaniu kolejnego okresu dwóch lat bez napadu padaczki jest szansa na odzyskanie prawka zabranego z powodu przeciwwskazań zdrowotnych.
 

Obecne rozporządzenie dotyczące badań kierowców dość ściśle reguluje tą kwestię, a osoba cierpiąca na epilepsję zobowiązana jest pod groźbą odpowiedzialności karnej sama zgłosić się na badania lekarskie w przypadku kolejnego napadu, nawet nie związaniego z prowadzeniem samochodu.

Kierowca, który utracił prawko na dwa lata podlega obowiązkowemu egzaminowi praktycznemu i teoretycznemu w wojewódzkim ośrodku ruchu drowowego, ponieważ wg przepisów Ustawy o kierujących pojazdami utracił on swoje kwalifikacje do prowadzenia pojazdów i wymaga ich ponownego potwierdzenia
 

Odpowiedz

Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.