doktor Kraśnicki doctor
Dr n. med. Dariusz Kraśnicki, lekarz medycyny pracy
ul. Kmicica 3, 54-514 Wrocław rejestracja internetowa
tel. 601 775 123

Zaćma a prawo jazdy kat. D

Witam pana.Mam pytanie chce zrobić prawo jazdy kat "D" .

Mam wadę wzroku wrodzoną "wrodzona zaćma" Widzę jak przez folię i nie mogę właśnie odczytać tych liczb ,cyfr z tablicy. Czy mogę uzyskać taką kategorie?? Dodam ze kiedyś robiłem prawo jazdy kat"C"z powiatowego urzędu pracy,  lecz lekarz mnie nie dopuścił :( dlaczego nie dał mi terminowego jak to z tym jest?

Czy można mieć kategorie D lub C terminowe?? / Czy ta moja wada jest do wyleczenia ?? Chce zrobić sobie prawo jazdy i zarabiać jak to się mówi na chleb jak każdy:) Proszę o odpowiedz, aaa dodam jeszcze ze mam 20 lat.  (mam prawo jazdy kat B i B+E  Bezterminowe.Robiłem u lekarza rodzinnego ) a na C robiłem u innego.Pozdrawiam

Czy jak mi lekarz da terminowe,  to raczej nie będzie problemem ?? I czy może wydać na takie kategorie terminowe ?? a jak to jest z tym moim wzrokiem jest to jakieś wyleczalne?

Moja odpowiedź


Z opisu wynika, że nie spełnia Pan norm dla narządu wzroku dla prawa jazdy na autobusy. Wcześniej zostało to potwierdzone negatywnym wynikiem badania lekarskiego, kiedy ubiegał się Pan o prawko na ciężarówki.Nawet jak Pan sobie załatwi jakoś pozytywne orzeczenie lekarskie, to będą wieczne problemy z załatwieniem badań okresowych oraz psychotestów dla kierowców zawodowych.

Może to być nawet przyczyną utraty prawa jazdy, nawet tych niższych kategorii /B,E/B/. Mam wrażenie, że nie zdaje sobie Pan również faktu z dużo większej odpowiedzialności przy wożeniu ludzi, często w warunkach, które wymagają idealnego wzroku.

Co do wyleczenia tej choroby, to pytanie jest raczej dla okulistów, którzy znają się lepiej od lekarza medycyny transportu, w temacie chorób oczu. Tym nie mniej nawet po operacji wszczepienia soczewek wątpię, aby wzrok spełniał normy z rozporządzenia ministra zdrowia, szczególnie co do widzenia zmierzchowego lub wrażliwości na olśnienie.

Zapraszam również do zadawania kolejnych pytań z szeroko pojętych badań lekarskich oraz psychologicznych kierowców.

Odpowiedzi

Ja tu do pana pisałem kilka dni temu o zaćmie i o prawie jazdy kat D.

Dodam ze zaćmę mam tylko w jednym oku, a drugim widzę bardzo dobrze  i lekarze nie widzą przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

  • W tej sytuacji może Pan się tylko cieszyć, że spełnia normy dla kategorii B oraz E/B . Natomiast w dalszym ciągu prawdopodobnie nie posiada Pan zachowanego widzenia obuocznego oraz nie spełnia innych norm dotyczących prawa jazdy na autobus.
  • Jak już napisałem wcześniej, co do wyleczenia tej zaćmy warto się skonsultować z lekarzem okulistą.
Odszkodowania Wrocław

No właśnie, ja mam od dziecka wadę wzroku (lewe oko dobre, prawe bardzo słabe, okulary nic tu nie pomogą, okulistka powiedziała, że wada ta jest "w głowie" - w mózgu chyba, a nie w oku). Mam prawo jazdy kat. BCE bezterminowe, bo badali mnie lekarze prywatnie i pytali tylko czy zdrowy jestem i czy noszę okulary, to mówiłem że nie noszę i dawali pozytywne papiery. Teraz mam dostać wpis w prawie jazdy po szkoleniu okresowym i robiłem psychotesty (pierwszy raz w życiu, dotąd jeździłem 10 lat starem, ale bez psychotestów).

Na patyczkach oblałem, nie widzę tam żadnej różnicy bliżej czy dalej. Posłano mnie do okulisty i pan stwierdził że nie mogę być kierowcą. Dziwne, bo tydzień wcześniej lekarz med pracy dał mi zaświadczenie na kierowcę na 5 lat (też prywatny gabinet). Teraz mam problem, bo psycholog wystawił mi orzeczenie negatywne, nie chce tego cofnąć i mówi, żebym się odwołał, a ja się nie chcę odwoływać, bo nie mam pieniędzy.

Mówiłem temu psychologowi, żeby anulował moją kartę i zrobię badanie gdzie indziej ale on się nie zgadza. Czy coś się da zrobić? Czy oni mogą poinformować wydział komunikacji żeby mi prawo jazdy zabrali? Nie wiem co mam robić, 10 lat jeżdżę bez wypadków, odległość widzę, na ściany przecież nie wchodzę.
@Niestety najczęściej problem jest z psychologami i przejściem "patyczków"

Odpowiedz

Tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Linki będą posiadać atrybut "nofollow".
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.